BEMÆRK: Vi oplever ekstremt høje opkaldsvolumener især fra kl.11 til 2. På grund af den høje opkaldsvolumen kan opkaldere opleve længere ventetider end normalt. Vi beklager ulejligheden. Læs om vores tjenester under COVID-19-krisen på whitman-walker.org/covidserviceupdates.
drevet af Google Translateoversætte
Richshaad Ryan, mærker hver fødselsdag med en hiv-test
Whitman-Walker Health
Whitman-Walker Health

Februar 25, 2018

Som en del af Whitman-Walkers 40-årsdag, officielt den 13. januar 2018, deler vi 40 historier for at hjælpe med at fortælle historien om Whitman-Walker i samfundet. Vi vil tidligere introducere dig til Richshaad Ryan. Richshaad er en DC-baseret kunstner, der bruger sin kunst til at sprede god energi, fred og kærlighed til sit samfund. Han er overbevist om, at vi alle har noget at lære af hinanden. Richshaad hæver ideen om, at vi skal ”elske og leve hver dag fuldt ud, fordi vi ikke ved, hvornår slutningen er. Vær sød. Vi er alle mennesker. ”

Du er måske stødt på Richshaad på 14th Street, da han ofte kan findes, der deler sine nyeste stykker nær Elizabeth Taylor Medical Center ved 14. og R Streets, NW. Hvert år på hans fødselsdag får Richshaad en hiv-test, ofte med Whitman-Walker. Det er hans måde at være i kontrol med sin seksuelle sundhed efter udsættelse for HIV for nogle år tilbage. Han er den tidligere medejer af Planet Chocolate City, en t-shirtbutik i DC, der havde lokationer på H Street og Georgia Avenue. Hold dig informeret om Richshaad og hans nyeste illustrationer på Instagram på @richshaadryan eller på www.richshaadryan.com.

Klik på den orange afspilningsknap nedenfor for at høre Richshaads mundtlige historie af 27. november 2017 - et optaget interview med en person, der har personlig viden om tidligere begivenheder. Tak til DC Oral History Collaborative for at støtte indsamlingen af ​​denne mundtlige historie.

Fem citater fra Richshads mundtlige historie

Om sexundervisning i ottende klasse i 1980'erne:

Nå, tilbage ved du, sex ligesom vi virkelig ikke talte om seksuel sundhed i vores skole dengang. Det var et andet element. Du ved, jeg kan ikke huske noget om seksuel sundhed dengang. Og det er jeg ikke - måske talte vi om det, men det var så længe, ​​at det ikke varede mig. Jeg tror, ​​at da jeg kom på college, sandsynligvis mit andet år, var det mere, det begyndte. Du ved, at de skubbede seksuel uddannelse, kondom, du ved at beskytte dig mod sygdomme, og det var heller ikke internettet, så jeg synes, det var sværere at nå ud til mange mennesker på én gang. Du ved, hvordan du nu kan få en eksplosion på Instagram 'hej, vi gør dette, vi har lastbilen her til at teste for hiv, andre sygdomme' eller der er så mange forskellige veje til at promovere det nu, at det er helt anderledes.

Min far lærte mig, du ved, om at bruge kondom, og alt andet var forsøg og fejl. Jeg mener, det var stort set det. "

Feb251.png Hannah Byrne, Oral History Intern ved Whitman-Walker Health, interviewer Richshaad Ryan som han sælger sin kunst foran Elizabeth Taylor Medical Center. Foto af @kundalini på Instagram.

 

På "Gym Jam" ved Virginia State University fra '86-'90:

”Åh ja, ja, parterne. Så da jeg gik på college, havde vi mange mennesker fra New York, New Jersey, Delaware og sydpå, North Carolina, så det var som begyndelsen. Jeg vil ikke sige begyndelsen på Hip Hop, men det var som når alt var på vej op, for jeg gætter på, at da Hip Hop først startede, tog ingen virkelig det alvorligt. For de var som 'hvad er dette? Bliver det som en fly-by-night musik, du ved, genre eller. ' Så med marmelade i gymnastiksalen, en masse, hovedsageligt alle kunstnere, der var ude for deres eksponering, hvor, de ville gå som alle de historiske sorte gymnasier og optræde. Så vi ville have syltetøj i gymnastiksalen hele tiden. Som jeg mener alle, så jeg så mange Salt N 'Peppa, EPMD, Kurtis Blow, Kool Moe Dee, LL Cool J. Alle var, brugte til at komme til vores skole, fordi vi havde store, vi havde et stort nyt York, New Jersey beredskab af studerende, så og så ville det bare være, hvad de gjorde, de rydder, de skubber bare alle blegere tilbage, og det ville bare være som en stor, som en stor husfest, jeg ville kald det. Så det plejede at være sjove tider. ”

Feb252.png Richshaad sætter sin kunst op uden for Elizabeth Taylor Medical Center og #LizLot "Work It Gurl" vægmaleri af No Kings Collective.

 

Om hvordan det afroamerikanske fællesskab så Max Robinson og Magic Johnson:

“... du ved i det afroamerikanske samfund, som du ved HIV er virkelig forkert. Det er som om du fik - folk tror, ​​du kan få det fra et kram. Uddannelsen - er bygget op, det er bedre nu, da alle forstår, hvordan det fungerer. Hvordan det gør ting, så du ikke fanger det. Eller ved du, folk lever hele deres liv med det. Så det er en anden årsag til medicinen og uddannelsen. De forskellige grupper har sendt ud - det er mere åbent. ”

”Jeg hader at videregive det til en anden. Hvis jeg har det, okay så hvad? Jeg takler det. Find nogen, der har det, find beskyttende måder, jeg stadig kan have sex på, uanset hvad. Men jeg ved det ikke. Jeg ville ikke bare videregive det til nogen, for det er ikke deres valg. Jeg gik bare tilbage, og hun var som hvis du ikke har sex, vil du ikke have det. Jeg kom tilbage. Jeg kom tilbage. Jeg kom tilbage. Så startede jeg efter sandsynligvis som 11. - 10. gang jeg begyndte at være som om du ikke kan leve sådan. Du kan ikke - du skal komme tilbage. Du er nødt til at finde en vej. Det var når - hele tiden var min tro stadig stærk, men jeg var skeptisk over for, om jeg havde det eller ej. ”

Feb253.pngEn række kunst af Richshaad Ryan.

 

Om hvordan hans fællesskabsperspektiv hiv i dag:

”Det vigtigste, jeg vil sige forskellen er nu, hvis nogen, siger en sådan og sådan, blev hiv, tror du ikke med det samme, at det er døden. Du tror ikke oprindeligt, at de fik cooties eller hvad som helst. Det gør de ikke - jeg tror, ​​det bliver mere. Folk er ikke bange for det så meget som når nogen har det. Mand, nej, lad ikke hende drikke dit glas ud. Bare visse ting. Stigmatismer eller hvad som helst. Og ved du hvad, det bliver - det bliver mere som - hvad ville jeg sige? Det er mere - det er bare flere ting på det nu. Verdens AIDS-dag. Det er bare mere information, mere marketingmateriale, jeg vil sige mere uddannelse om det. Jeg er sikker på, at de gør det på alle skolerne nu. Så det bliver et ord - et ord, som du ikke er bange for at sige eller er bange for at tale med nogen eller kramme nogen eller vise kærlighed til nogen, der måske har det. Jeg synes, det bliver meget bedre. Langt bedre så vidt samtale starter alt med en samtale til forståelse. Jeg tror, ​​at oplysningerne hjælper folk med at forstå det mere. I stedet for da det først begyndte at ramme, var de ligesom en mand, de skulle - de dør. Det er som med andre store sygdomme - kræft og alle dem, det er en anden forståelse. Hvilken type har du? Hvilken slags kemo skal du lave? Vil du gøre det naturligt? Jeg tror, ​​at det er den samme ting med hiv og aids. Det bliver mere et husstandsnavn og forståelsen af, hvordan man håndterer det. Det er ikke som - det er ikke et tegn på død. ”

Alle vores tjenester er tilgængelige på flere sprog efter anmodning.

Vores tosprogede personale og frivillige hjælper med at få de sprogtjenester du har brug for!

202.745.7000

Du kan også være interesseret i

BLOG

Sådan får du din COVID-19-vaccine hos os og andet ...

Maj 03, 2021

BLOG

Hvordan har COVID-19 påvirket indvandringssager?

Juli 17, 2020

BLOG

Opdateringer hos Whitman-Walker under COVID-19 P ...

Maj 03, 2021

BLOG

Patientportel-sundhed

Juni 05, 2020

BLOG

Community Care: En check-in til mental sundhed

Marts 17, 2020

BLOG

Sådan navigerer du i dit telehealth-aftale

Oktober 02, 2020

BLOG

Hvad man kan forvente ved en evaluering af hoste hos dem ...

Marts 18, 2020

BLOG

Sådan håndteres luftvejsinfektioner, hoster og ...

Marts 02, 2020

BLOG

Hvad skal man vide om Coronavirus

August 20, 2020

BLOG

Sådan holder du dit samfund sundt mod influenza ...

April 27, 2020

BLOG

Tilmelder du dig forsikringsdækning til 2020? Vi kan ...

December 06, 2019

BLOG

Vi flytter ind i Liz | ¡Nos vamos a mudar ... a ...

Oktober 14, 2019

BLOG

Vigtig meddelelse til Medicare-patienter

Oktober 14, 2019

BLOG

Reflekterer over 11th årlige nationale homoseksuelle mænd ...

September 27, 2019

BLOG

Healing efter traume med stolthed og fællesskab

Juni 12, 2019

POLITIK BLOG

Et åbent hus Introduktion til kønsbekræftelse ...

April 22, 2019

POLITIK BLOG

'X' Gender Markers Affirm lever og skaber Acce ...

April 18, 2019

POLITIK BLOG

Trumpadministrationens initiativ til at afslutte ...

Marts 06, 2019

BLOG

Vores åbne brev til Fællesskabet

Januar 07, 2019

40 STORIES

Vores 40te år i gennemgang

Oktober 14, 2018

40 STORIES

Valerie Villalta, “At leve nøjagtigt, som du vil ...

Oktober 07, 2018

40 STORIES

Mere end 40 år senere, hvad vi har lært og ...

September 30, 2018

40 STORIES

Vores rejser til Whitman-Walker

September 23, 2018

40 STORIES

"Vi kan se Finish Line" ﹘ A Photo History ...

September 16, 2018

40 STORIES

Elizabeth Taylor Medical Center, et hjem af dign ...

September 09, 2018

40 STORIES

Amelie Zurn, omfavner feministisk sundhedspraksis ...

September 02, 2018

40 STORIES

"Sammen, lad os uddanne os selv at leve" - ​​T ...

August 26, 2018

40 STORIES

Ellen Kahn, Finding Purpose & Community Under ...

August 19, 2018

40 STORIES

Antonio Hardy, er en ressource for mine kolleger

August 12, 2018

40 STORIES

Lesbisk Services Program, Møde Helse Ne ...

August 05, 2018

40 STORIES

Michael Shilby, Feeling Calm, Centered & Seen a ...

Juli 29, 2018

40 STORIES

1407 S Street, en søjle af håb

Juli 22, 2018

40 STORIES

Bill Austin Austin Day Treatment Center

Juli 15, 2018

40 STORIES

Whitman-Walker Health, vi ses

Juli 08, 2018

40 STORIES

Tony Burns, at lære og leve med hiv i var ...

Juli 01, 2018

BLOG

Holde mit Fællesskab i tankerne

Juni 29, 2018

BLOG

Ny Transgender Women's Health Study nu indskrive

Juni 26, 2018

40 STORIES

Ahmed, få styrke og leve hver dag som ...

Juni 24, 2018

40 STORIES

Mentorkraften og blomstrende med hiv

Juni 17, 2018

POLITIK BLOG

Masterpiece Cake - Hvad gjorde Højesteret D ...

Juni 12, 2018

40 STORIES

Joe Izzo, omdefinerer sikrere sex i hendes alder ...

Juni 10, 2018

40 STORIES

Derrick "Strawberry" Cox, Spreading Joy & Love ...

Juni 03, 2018

40 STORIES

Lili Leonard, Styrken af ​​at være en livslang ...

Maj 27, 2018

40 STORIES

D. Magrini, A Washingtonian og hvad hun ønsker S ...

Maj 20, 2018

40 STORIES

Winifred Quinn, advokat for LGBTQ seniorer th ...

Maj 13, 2018

40 STORIES

Don Blanchon, der anerkender 12 Years of Servant L ...

Maj 05, 2018

40 STORIES

Adisa Bakare, en hjælpsom og lidenskabelig "leder af ...

April 29, 2018

40 STORIES

Randy Pumphrey, Amplifying Memories of Long ...

April 22, 2018

40 STORIES

Bianca Rey, fortaler sig for mig selv og mit fællesskab ...

April 15, 2018

40 STORIES

Barbara Lewis, Empowering Women Through Healthcare

April 08, 2018

40 STORIES

Max Robinson, en pioner af sort journalistik

April 01, 2018

40 STORIES

Gerard Tyler, diskotek og få venner testet

Marts 25, 2018

40 STORIES

Carl Corbin, Whitman-Walker får mig til at lide ...

Marts 18, 2018

40 STORIES

Joanne Sincero, tjener empati

Marts 11, 2018

40 STORIES

Chris Straley, Forståelse os som mennesker

Marts 04, 2018

40 STORIES

Richshaad Ryan, mærker hver fødselsdag med en h ...

Februar 25, 2018

40 STORIES

Grayson & Christine, jeg ser den virkelige dig

Februar 17, 2018

40 STORIES

Kermit Turner, Music Notes og de mange ansigter o ...

Februar 11, 2018

40 STORIES

Madison Chambers, Voksende & Uddannelse med Real ...

Februar 03, 2018

40 STORIES

Jim Graham, en indflydelsesrig leder

Januar 27, 2018

40 STORIES

Mød Dr. Mary Edwards "Walker"

Januar 20, 2018

40 STORIES

Mød Walt Whitman

Januar 13, 2018

POLITIK BLOG

DC er først i nationen for at bruge 'X' Gender Mar ...

Juli 19, 2017

BLOG

Hoop'N for Care, Hoop 'N 4 HIV

Juli 10, 2017

POLITIK BLOG

Flytte nålen på reproduktiv retfærdighed og f ...

April 17, 2017

POLITIK BLOG

Et stort skridt fremad for LGBTQ Civil Rights

April 13, 2017

BLOG

Community Connection Series

Marts 24, 2017

POLITIK BLOG

Summit om svarte liv: Black America's Response ...

Februar 08, 2017

Lad os holde kontakten

Få de seneste Whitman-Walker Health community nyheder leveret til din indbakke!

INDSEND